Jak vybrat kolo

Pokud se chystáte koupit nové kolo, nesmíte zapomenout, že základem vaší spokojenosti je správný výběr. Proto Vám v následujícím textu v krátkosti vysvětlíme hlavní rozdělení kategorií, které značka Olpran nabízí a na co si dát hlavní pozor při výběru zejména u dětských kol, ale také samozřejmě i u kol horských, krosových a trekových.

Dětská kola

Při výběru rozhoduje nejen váha a velikost, o kvalitě kola rozhodují především detaily. Pozor je třeba dát na levná kola, často vůbec neodpovídají normám. To však neplatí u značky Olpran, která je na českém trhu již přes 20 let a splňuje všechny dostupné bezpečnostní normy v České republice.

Zvolit správnou velikost je základ. Olpran nabízí největší sortiment v dětských kolech od odrážedel až po velikost 24" v našem sortimentu najde i specifické velikosti 14" a 18" , které nejsou často k dostání. Všechny dětské kola bývají zpravidla vyráběna ve třech barevných provedeních, aby tak byly splněny nároky našich nejmenších.

Dětská kola začínají od velikosti 12", která většinou vystačí na první dva roky ježdění, než je vystřídají postupně 14", 16", 18" , 20" a 24" kola, přes které se dítě obvykle „projezdí" do věku 10–12 let. Vybírání velikosti pouze na základě věku bývá zrádné, protože každé i stejně staré dítě se mohou lišit svojí velikosti, ale i schopnostmi. Požadavek ,,chci kolo pro šestileté dítě" bohužel nestačí pro dobrý odhad velikosti. Užitečnější je proto změřit u dítěte jeho výšku a délku nohou (tj. vzdálenost od země do rozkroku), která by měla odpovídat výšce sedla nad zemí. 

Orientační tabulka dětských kol podle velikosti a věku dítěte:

Velikost kola Velikost dítěte Velikost rozkrok - zem Přibližný věk
12“ 90 - 110 cm 45 cm 2 - 4 let
14“ 100 - 115 cm 48 cm 3 - 5 let
16“ 105 - 125 cm 50 cm 4 - 6 let
18" 115 - 130 cm 54 cm 5 - 7 let
20“ 110 - 135 cm 60 cm 6 - 9 let
24“ 115 - 155 cm 65 cm 9 - 12 let

 

Krosová kola

Kola určená na silnice a cesty, ale zvládnou i lehčí terén. Konstrukce rámu je uzpůsobena pohodlnějšímu a přímějšímu posedu jezdce oproti horskému kolu. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku. Kola jsou vybavená širokou škálou převodů, shodnou s horskými koly. Výhodou proti horským kolům jsou užší pláště, které oceníte >hlavně na silnici. Na rozdíl od trekingů nemají blatníky, osvětlení ani nosiče – tím vším lze samozřejmě následně kolo dovybavit. Výhodou je možnost vybrat si pro doplnění jen ty komponenty, které uživatel chce a které mu nejlépe vyhoví. Může jít například o lehké snadno odnímatelné blatníky, které lze nasadit jen pokud to podmínky vyžadují, je ale třeba se vždy ujistit, zda lze příslušné doplňky dokoupit.

Trekingová kola

Kola blízká kolům krosovým, jsou však vybavena doplňky. Jedná se například o blatníky, svítilny, nosiče, atp. Charakteristické jsou ráfky velikosti 28“ a užší pláště jako u kol krosových. Tato kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty ale zvládnou i polní cesty. Treková kola jsou velmi oblíbena u starších cyklistů.

Horská kola

Kola určena především do těžšího terénu. Toto kolo si vybere cyklista, který bude jezdit v terénu na nezpevněných cestách. Na tomto kole se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik je určen převážně do terénu. Charakteristické jsou pak pro horská kola robustnější rámy a většinou kola 26“ se širšími plášti.